Hrvatski Telekom d.d.

HT Grupa vodeći je davatelj telekomunikacijskih usluga u Hrvatskoj koji pruža usluge nepokretne i pokretne telefonije, veleprodajne, internetske i podatkovne usluge.

Osnovne djelatnosti Hrvatskog Telekoma d.d. i o njemu ovisnih društava jesu: pružanje elektroničkih komunikacijskih usluga te projektiranje i izgradnja elektroničkih komunikacijskih mreža na području Republike Hrvatske. Uz usluge nepokretne telefonije (pristup i promet usluga nepokretne telefonije te dodatne usluge nepokretne mreže), Grupa također pruža internetske, IPTV i ICT usluge, usluge prijenosa podataka (najam vodova, Metro-Ethernet, IP/MPLS, ATM) te usluge pokretnih telefonskih mreža GSM, UMTS i LTE.

Poduzeće Hrvatski Telekom d.d.
Adresa Radnička cesta 21
10000 Zagreb
Hrvatska
MB 1414887
OIB 81793146560

Ukupan broj korisnika prema uslugama


  • 718.000 Fiksna mreža
  • 2.408.000 Pokretna mreža
  • 666.000 Broadband internet
  • 555.000 Televizija

Organizacijska struktura

Organizacijska struktura Hrvatskog Telekoma dizajnirana je na način koji kompaniji omogućuje fleksibilnost i efikasnost te potpunu posvećenost korisnicima.

Kompanija je organizirana u nekoliko funkcionalnih segmenata kojima rukovode članovi Uprave.

Poslovna jedinica za privatne korisnike uključuje marketing za privatne korisnike, razvoj i upravljanje brendom, korisničko iskustvo, upravljanje vrijednošću korisnika i kanalima prodaje, poslovanje Iskona, prodaju u dućanima te ostalim direktnim i indirektnim kanalima prodaje, digitalizacijom i agilnim jedinicama za razvoj proizvoda i umjetnu inteligenciju.

Poslovna jedinica za poslovne korisnike i korisničko iskustvo poslovnih korisnika uključuje marketing za poslovne korisnike, razvoj i upravljanje brendom, upravljanje kanalima prodaje za male i srednje poslovne korisnike kao i korporativne korisnike, razvoj ICT poslovanja, poslovno upravljanje i pozadinsku podršku.

Poslovna jedinica za ljudske resurse i korisničku podršku uključuje business partnering, recruitment, zadovoljstvo zaposlenika, strateško planiranje ljudskih resursa, usluge ljudskih resursa i radno-pravne odnose, upravljanje korisničkim uslugama te tehničku podršku korisnicima.

Funkcije podrške i upravljanja obuhvaćaju poslove zajedničke cijelom Društvu. Funkcije podrške i upravljanja osiguravaju usklađenost svih poslovnih segmenata Društva te omogućavaju Društvu da posluje kao jedna cjelina. Pomoću ovih funkcija realiziraju se sinergije različitih segmenata poslovanja, koordiniraju aktivnosti, daju smjernice, postavljaju standardi i osigurava njihova primjena za cijelo Društvo. Funkcije podrške i upravljanja mogu obuhvatiti i podršku poslovanju te operativno pružanje usluga u okviru svoje nadležnosti prema povezanim društvima HT Grupe.

Tehničke funkcije obuhvaćaju poslove usluga informacijskih i komunikacijskih tehnologija na razini Društva, a s ciljem pružanja tehničke platforme za usluge i stvaranje učinaka sinergije na internoj i eksternoj razini.

Strategija HT-a temelji se na kvaliteti usluga, zadovoljstvu korisnika i daljnjem razvoju širokopojasnog pristupa te usluga s dodanom vrijednošću vezanih uz širokopojasni pristup.

Niska razina zaduženosti, razvijena tehnološka infrastruktura koja omogućava daljnji razvoj usluga te vlastiti ljudski i stručni potencijali jamstvo su daljnjeg rasta i povećanja potencijala HT-a. Danas HT s pravom nosi epitet jednog od najsnažnijih gospodarskih subjekata u državi i kao takav je bio i ostao jedan od ključnih pokretača razvoja hrvatskog gospodarstva.

Segmenti usluga

Fiksna telefonija i Internet

HT Grupa pruža sve telekomunikacijske usluge u vezi s fiksnom telefonijom, Internetom, IPTV-em i međunarodnim komunikacijama.

Mobilne mreže

Pokretne mreže HT-a danas pokrivaju oko 98 posto teritorija RH, a međunarodni roaming s više od 200 GSM operatora u svijetu omogućuje našim korisnicima dostupnost izvan granica matične mreže. HT ima vodeću poziciju na hrvatskom tržištu mobilnih komunikacija s oko 43 posto svih korisnika.

Prijenos podataka

Kao vodeći pružatelj podatkovnih usluga na tržištu HT omogućuje korisnicima niz usluga prijenosa podataka - najam vodova, Metro-Ethernet, IP/MPLS, ATM.

Ključni datumi

  • Siječanj 1999.

    Utemeljen Hrvatski Telekom

    Razdvajanjem HPT-a - Hrvatske pošte i telekomunikacija na HP - Hrvatsku poštu d.d. i HT - Hrvatske telekomunikacije d.d utemeljen Hrvatski Telekom.

  • Tijekom 2000.

    Rebalans tarifne strukture

    Tijekom 2000. godine, u sklopu priprema za konkurenciju na tržištu fiksne telefonije, kompanija je obavila pripreme za rebalans tarifne strukture kako bi se osigurala cijena usluga na razini konkurentskih cijena u Europi.

  • Listopad 2001.

    Deutsche Telekom AG postaje većinskim vlasnikom HT-a

    Deutsche Telekom AG postaje većinskim vlasnikom HT-a, s udjelom u vlasničkoj strukturi 51%, dok je vlasnik preostalog dijela Vlada Republike Hrvatske

  • Tijekom 2002.

    100% digitalno

    Završen je proces digitalizacije nepokretne mreže, čiji stupanj sada iznosi 100%.

  • Siječanj 2003.

    Izdvajanje pokrenih komunikacija

    Hrvatski Telekom osniva tvrtku kćer - HT mobilne komunikacije d.o.o., u 100%-tnom vlasništvu HT-a.

  • 1. listopada 2004.

    HT ulazi u T obitelj

    Hrvatski Telekom je postao dijelom globalnog T-branda, robne marke Deutsche Telekoma, jednog od vodećih telekom operatora. Ulaskom u T obitelj, HT je promijenio obilježja svoje robne marke, zadržavajući istodobno svoj nacionalni identitet.

  • 1. travnja 2005.

    Novi tarifni sustav

    HT je ponudio, a Agencija za telekomunikacije odobrila dodatni tarifni sustav s dva korisnička paketa utemeljena na jednoj sekundi kao obračunskoj jedinici.

  • 30. svibnja 2006.

    Kupnja Iskona

    Transakcijom vrijednom 13,7 milijuna eura HT-Hrvatske telekomunikacije d.d. postale su vlasnikom 100 posto dionica IskonInterneta d.d. .

  • 1. lipnja 2006.

    2.000.000 korisnika T-mobilea

    S brojkom od dva milijuna korisnika, T-Mobile potvrdio je vodeću poziciju na tržištu mobilnih operatora. Od samih početaka T-Mobile bilježi kontinuiran rast, a put od milijun do dva milijuna korisnika prešao je u svega četiri godine.

  • 21. rujna 2006.

    Početak MAXtv usluge

    HT je prvi unutar DT Grupe, omogućio korištenje MAXtv-a svim korisnicima MAXadsla. Gledateljima MAXtv-a dostupni su programi više od 50 domaćih i svjetskih TV postaja.

  • 26. listopada 2006.

    HT Mobilne se pripajaju HT-u Mostar

    Premijer Vlade Federacije Bosne i Hercegovine dr. Ahmet Hadžipašić i predsjednik Uprave HT-Hrvatskih telekomunikacija Ivica Mudrinić potpisali su u Mostaru sporazum kojim se HT Mobilne, bivši Eronet, pripaja HT-u Mostar.

  • 5. listopada 2007.

    Početak trgovanja dionicama Hrvatskog Telekom

    Pčelo je trgovanje dionicama HT-a, čemu je prethodilo potpisivanje Ugovora o uvrštenju dionica HT-a u Službeno tržište Zagrebačke burze.

  • 1. siječnja 2010.

    Objedinjeno poslovanje T-Coma i T-Mobilea

    Pripajanjem društva T-Mobile Hrvatska d.o.o. društvu HT-Hrvatskog Telekoma d.d, uz prethodnu suglasnost Nadzornog odbora Hrvatskog Telekoma, objedinjeno je poslovanje T-Coma i T-Mobilea u jednu, maksimalno korisnički orijentiranu organizaciju.

  • 28. ožujka 2010.

    Kupnja Combisa

    Hrvatski Telekom potpisao je Ugovor o prodaji i prijenosu poslovnog udjela kojim stječe stopostotni udjel u društvu Combis, usluge integracija informatičkih tehnologija, d.o.o. .

  • 21. svibnja 2010.

    Promjena imena

    Tvrtka Društva službeno se promijenila iz tvrtke HT – Hrvatske telekomunikacije d.d. u tvrtku Hrvatski Telekom d.d.

  • 1. siječnja 2014.

    Davor Tomašković preuzeo dužnost predsjednika Uprave HT-a

    Na sjednici održanoj 9. prosinca 2013. Nadzorni odbor Hrvatskog Telekoma imenovao je Davora Tomaškovića predsjednikom Uprave i glavnim direktorom HT-a. Dužnost je preuzeo 1. siječnja 2014. godine, s mandatom od četiri godine.

  • 18. lipnja 2014.

    Upravljanje Optima Telekomom

    HT je preuzeo upravljanje OT-Optima Telekomom nakon provedenog postupka predstečajne nagodbe te ukupno stekao 19,1% temeljnog kapitala OT-a. Trajanje koncentracije HT-a i OT-a ograničeno je na razdoblje od četiri godine.

  • 1. siječnja 2015.

    Jedinstveni T brand

    Od 1. siječnja 2015. Hrvatski Telekom primjenjuje jedinstveni „T“ brand u komunikaciji prema korisnicima, zaposlenicima i dioničarima.

  • 1. prosinca 2015.

    HT migrirao fiksnu mrežu u all-IP okruženje

    Hrvatski Telekom uspješno je okončao opsežan proces IP transformacije - modernizacije svoje fiksne telekomunikacijske mreže.

  • 29. ožujka 2016.

    Uvedna Magenta 1 – najbolja ponuda na telekom tržištu

    Magenta 1 je jedinstven koncept premium korisničkog iskustva i pogodnosti; FMC koncept koji objedinjuje fiksni i mobilni svijet.

  • 9. rujna 2016.

    Ekonomski atlas HT Grupe za 2015. godinu

    Hrvatski Telekom je vodeća kompanija po svom pozitivnom utjecaju na širu poslovnu i društvenu okolinu prema studiji zagrebačkog Ekonomskog instituta.

  • Siječanj 2017.

    HT kupio većinski udio u Crnogorskom Telekomu

    Hrvatski Telekom je s društvom Magyar Telekom, Nyrt., potpisao Ugovor o kupnji dionica kojim je stekao 76,53 posto udjela u društvu Crnogorski Telekom A.D.

  • 28. veljače 2019.

    Zaključen proces kupnje Evo TV usluge

    Hrvatski Telekom od HP-Hrvatske pošte d.d. kupio 100% udjela u društvu HP Produkcija d.o.o., pružatelju Evo TV usluge.

  • 1. travnja 2019.

    Kostas Nebis predsjednik Uprave HT-a

    Novi predsjednik dolazi iz OTE Grupe, vodećeg pružatelja telekomunikacijskih usluga u Grčkoj, sa pozicije izvršnog komercijalnog direktora za segment privatnih korisnika.

  • 6. rujna 2019.

    Predstavljen Digitalan atlas HT Grupe

    Hrvatski Telekom - najveći privatni investitor u digitalizaciju Hrvatske. U 2018. godini je izravno doprinijela s 3 posto hrvatskom bruto domaćem proizvodu (BDP).

  • 1. ožujka 2020.

    Osnovan HT holding

    HT d.d. je zaključio Ugovore o prijenosu HT-ovih poslovnih udjela i dionica koje drži u društvima kćerima sa sjedištem u Hrvatskoj na HT holding d.o.o.

  • 12. ožujka 2020.

    Odluka o radu od kuće

    Zbog specifične situacije oko pandemije koronavirusa Uprava HT-a donijela je odluku o radu od kuće za sve zaposlenike osim one u frontlineu.

  • 29. listopada 2020.

    Hrvatski Telekom prvi započeo s komercijalnim radom 5G mreže

    5G mreža je dostupna u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Samoboru i Svetoj Nedelji.

  • 16. prosinca 2020.

    HT i FER pokrenuli prvu 5G campus mrežu u Hrvatskoj

    Campus mreže predstavljaju ključan 5G koncept za digitalizaciju poduzeća i razvoj industrije 4.0.

  • 1. ožujka 2021.

    HT prvi započeo s 5G testiranjem u 3,5 GHz frekvencijskom pojasu

    HT je prvi započeo s uključivanjem komercijalnih korisnika u testiranja na 3,5 GHz frekvencijskom pojasu koji će omogućiti dva do tri puta veće 5G brzine, kao i prvi 5G roaming.

  • 8. lipnja 2021.

    Hrvatski Telekom prvi u Hrvatskoj pokrenuo 5G roaming

    Korisnicima Hrvatskog Telekoma omogućeno korištenje 5G mreže u Mađarskoj.

  • 12. kolovoza 2021.

    Hrvatski Telekom ima najveću 5G mrežu

    HT je u netom održanoj dražbi za iznos investicije od 130 milijuna kuna osvojio najviše radiofrekvencijskog spektra.

  • 21. rujna 2021.

    Nagrade za najbolju mobilnu mrežu

    Nagrada Ookla za najbolju mobilnu mrežu, najbržu mobilnu mrežu i najbolju mobilnu pokrivenost, kao i umlautova 'Best in Test' nagrada za najbolju mrežu.

  • 21. listopada 2021.

    Hrvatski Telekom prvi u Hrvatskoj predstavio 5G+ brzine u živoj mreži

    Postignute su višegigabitne brzine, do 4 Gbit/s te odziv mreže od samo 10 milisekundi.

  • 8. studenoga 2021.

    Nagradu za najbolju fiksnu mrežu

    umlaut ‘Best in test’ nagrada je rezultat analize 764.172 uzoraka prikupljenih od svih pružatelja fiksnih usluga u Hrvatskoj.

  • 22. prosinca 2021.

    HT otvorio digitalni muzej

    Interaktivni digitalni muzej sadrži relevantne muzejske prikaze, vremeplov i video sadržaj.

  • 16. ožujka 2022.

    HT- jedna od najetičnijih svjetskih kompanija 2022.

    Nagrada Ethisphere, globalnog lidera u definiranju i unapređenju standarda etičkih poslovnih praksi.

  • 20. travnja 2022.

    5G Atlas Hrvatskog Telekoma

    Studija pokazuje da će 5G mreža ubrzati tržište, povećati konkurentnost, zaposlenost i potaknuti razvoj.

  • 11. svibnja 2022.

    Hrvatski Telekom organizirao prvi metaverse događaj u Hrvatskoj

    Događaj je organiziran na ultrabrzoj optičkoj infrastrukturi.

  • 24. svibnja 2022.

    Financial Times uvrstio HT na listu europskih klimatskih lidera

    U analizi 4000 kompanija iz 33 zemlje HT prepoznat po proaktivnom angažmanu oko klimatskih pitanja.

  • 30. lipnja 2022.

    Hrvatski Telekom potvrdio status najbolje i najbrže mobilne i fiksne širokopojasne mreže

    HT osvojio obje umlaut 'Best in Test' nagrade za vodeću mobilnu i fiksnu mrežu.

  • 13. listopada 2022.

    HT ima najbržu 5G mobilnu mrežu u Hrvatskoj

    HT četvrtu godinu zaredom osvojio Ookla® Speedtest Award™.

  • 28. listopada 2022.

    Sporazum o glavnim uvjetima za virtualni Ugovor o opskrbi energijom iz obnovljivih izvora

    Hrvatski Telekom i Liburana d.o.o. - prvi korporativni vPPA sporazum.

  • 12. siječnja 2023.

    Hrvatski Telekom ponovno osvojio Speedtest Award™

    HT osvojio Speedtest Award™ nagrade i za najbolju mobilnu mrežu te najbolju mobilnu pokrivenost.

  • 8. ožujka 2023.

    HT osvojio najviše RF spektra

    Uloženo 135,3 milijuna eura u daljnji razvoj mobilne mreže.

  • 1,35 mld eura temeljnog kapitala
  • 78 mil Dionica

Brinemo o vašoj privatnosti.

Koristimo kolačiće i slične tehnologije kako bismo vam pružili najbolje moguće online iskustvo i prilagodili sadržaj vašim interesima. Pomoću kolačića i korištenih tehnologija informacije se mogu pohraniti, obogatiti i čitati na vašem uređaju.

Klikom na "Prihvati sve" slažete se s pristupom vašem uređaju i obradom vaših podataka, stvaranjem i obradom pojedinačnih korisničkih profila na web stranicama, partnerima i uređajima te prijenosom vaših podataka trećim stranama. Vaš pristanak putem gumba „Prihvati sve” također predstavlja temelj za prijenos podataka u treće zemlje (čl. 49. GDPR-a).

Hrvatski Telekom ne može osigurati razinu zaštite podataka koja odgovara onoj u EU za prijenos podataka u tzv. treće zemlje, odnosno one zemlje izvan EU za koje ne postoji odluka Komisije EU o adekvatnosti i za koje ne postoje tzv. prikladna jamstva. U takvim državama postoji mogućnost da npr. vlast ima pristup vašim podacima o online korištenju i informacijama o proizvodima koje ste naručili na ovoj web stranici te nije zajamčeno potpuno ostvarivanje vaših prava u obradi podataka.

Za više informacija, uključujući i obradu podataka od strane nezavisnih pružatelja, pogledajte Informacije o obradi osobnih podataka putem kolačića.