Zatvorite

Više o antenama, dopuštenim razinama i biomedicinskim utjecajima

Čovjek je svakodnevno izložen različitim zračenjima od kojih većina, pri umjerenoj izloženosti, ne utječe na zdravlje. Kad se govori o mobilnoj telefoniji, često se u negativnom kontekstu spominje elektromagnetsko zračenje, iako je ono prisutno svuda oko nas i može potjecati iz prirodnih i umjetnih izvora. Svjetlost koju proizvode svjetiljke u kućanstvima ili radiovalovi samo su najjednostavniji primjeri elektromagnetskog zračenja - zrače i ostali kućanski uređaji, dalekovodi, TV antene, radiokomunikacijski sustavi, igračke na bežično upravljanje. Čovjek je neprestano izložen i drugim vrstama elektromagnetskog zračenja:

  • zračenja u području niskih frekvencija: AM i FM radio, TV, bazne postaje mobilnih mreža, radari, dalekovodi, GPS uređaji, tosteri, mikrovalne pećnice,
  • zračenja u području srednjih frekvencija: infracrvena i vidljiva svjetlost,
  • zračenja u području visokih frekvencija: ultraljubičasta svjetlost, rendgensko i gama zračenje.

Dopuštene razine elektromagnetskog zračenja

U Hrvatskoj je na snazi Pravilnik o zaštiti od elektromagnetskih polja koji je izdalo Ministarstvo zdravstva. Sva telekomunikacijska oprema podliježe odredbama Pravilnika o posebnim uvjetima postavljanja i uporabe radijskih postaja kojeg je izdala Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM). Međunarodni standard za ograničenje izloženosti vremenski promjenjivim električnim, magnetskim i elektromagnetskim poljima (do 300 GHz) izdala je Međunarodna komisija za zaštitu od neionizirajućeg zračenja (ICNIRP). Ta sigurnosna ograničenja su dovoljno sigurna za cjelokupnu populaciju i prihvatila ih je Svjetska zdravstvena organizacija UN-a za cijeli svijet, pa ih primjenjuje i Hrvatski Telekom. Međutim, potrebno je naglasiti da su, u usporedbi sa standardima ICNIRP-a, hrvatski pravilnici značajno stroži:

  • na električno polje je primijenjena sigurnosna margina od 60% (tj. dozvoljena razina iznosi 40% od direktive EU i smjernica ICNIRP-a)
  • na gustoću snage je primijenjena sigurnosna margina od čak 84% (tj. dozvoljena razina izračene snage iznosi svega 16% od direktive EU i smjernica ICNIRP-a).
Usporedba graničnih razina u Hrvatskoj s međunarodnim smjernicama za električno polje

Država Profesionalna izloženost Izloženost opće populacije
ICNIRP 91,7 V/m 42,0 V/m
Europska Unija 91,7 V/m 42,0 V/m
Austrija 109,0 V/m 49,0 V/m
Australija 93,9 V/m 41,9 V/m
Francuska, Irska, Njemačka, Španjolska 91,7 V/m 42,0 V/m
Hrvatska 42,0 V/m 16,8 V/m
Italija 20 V/m (za boravak duži od 4 sata 6 V/m)
Slovenija 41,9 V/m 13,1 V/m
Švedska 60 V/m 42,0 V/m
Švicarska 42,0 V/m
4,2 V/m
42,0 V/m
4,2 V/m
Velika Britanija 91,7 V/m 42,0 V/m

Granične vrijednosti električnog polja za frekvenciju 936 MHz*

Tijekom posljednjih nekoliko godina, priznate stručne organizacije kao što su Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Međunarodna komisija za zaštitu od neionizirajućeg zračenja (ICNIRP) u više navrata su na temelju sadašnjih znanstvenih spoznaja pregledali važeće pragove za mobilne komunikacije i potvrdili da je, ako se te vrijednosti poštuju, korištenje mobilne tehnologije sigurno.

Antene

Antena je uređaj koji zrači elektromagnetske valove; za njezino funkcioniranje potrebna je dodatna oprema - bazna postaja. Antene za mobilnu telefoniju su usmjerene - zrače u točno određenom smjeru, a u svim ostalim smjerovima, posebno prema dolje, zračenje je zanemarivo. To je zračenje već nakon nekoliko metara daleko ispod dopuštene razine.

Bazne postaje mobilnih mreža Hrvatskog Telekoma razvijene su, testirane i puštene u rad u skladu s međunarodnim i hrvatskim standardima i zahtjevima. Hrvatski Telekom od proizvođača opreme dobiva certifikate koji pokazuju da bazne postaje ispunjavaju sigurnosne zahtjeve ICNIRP-a te odgovaraju nizu standarda za sigurnost proizvoda i elektromagnetsku kompatibilnost te općim tehničkim propisima. Također, sve bazne postaje imaju potvrdu o usklađenosti s Pravilnikom o posebnim uvjetima postavljanja i uporabe radijskih postaja koju izdaje Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti.

Specifičnosti postavljanja antena u gradskim područjima

S razvojem mobilnih komunikacija, a posebno uvođenjem 4G mobil­nih mreža temeljenih na LTE tehnologiji, raste i broj mobilnih usluga i njihovih korisnika na području cijele Hrvatske, a time raste i potreba za većim brojem baznih postaja i antena. Brojnost mobilnih kori­snika i baznih postaja obvezuje HT na predanost optimalnom po­stavljanju baznih postaja koje će zadovoljiti potrebe korisnika za visokokvalitetnim i dostupnim uslugama mobilnih komunikacija, uz istovremeno smanjivanje potencijalnih rizika na najmanju moguću mjeru.

U gradskim područjima gdje mnogo ljudi istodobno koristi mobilni telefon, Hrvatski Telekom mora, kako bi omogućio odvijanje odgovarajućeg broja traženih usluga, postaviti više antena i baznih postaja na manjim udaljenostima. Što je više antena i baznih postaja postavljeno, to one rade s manjom snagom (emitiraju manje elektromagnetsko zračenje), ne smanjujući kvalitetu usluge. S druge strane, količina snage koju mobilni telefon zrači mijenja se s pokrivenošću određenog područja - što je bolja pokrivenost nekog područja, to je i količina elektromagnetskog zračenja mobilnog uređaja manja.

Ukoliko imate upit o elektromagnetskom zračenju, molimo kontaktirajte nas na e-mail zastita.okolisa@t.ht.hr.